اخبار و مقالات

پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی چیست؟

پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی یا به عبارتی دیگر PAC یک منعقد کننده پلیمری است که کارایی بسیار بالایی دارد. این ماده با به کارگیری تکنولوژی بسیار بالا و همچنین بهره گیری از مواد خامی که کیفیت خوبی دارند، در طی چند سال اخیر تولید شده و به انواع مواد شیمیایی دیگر موجود در بازار اضافه شده است.

 این ترکیب شیمیایی محدوده عملکردی آن در PH مابین 5 تا 9می باشد. اما ناگفته نماند در پی اچ هاش تقریباً 5/6 و 6/7 بهترین محدوده عملکرد این ترکیب است. PAC از فرآیند تولید پلیمرهای آنیونی و یونهای هیدروکسیل منجر به تشکیل ماکرومولکولهای و مولکول های غیر آلی بزرگ و در آب خواهند شد.

کاربرد پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی در صنایع تصفیه آب

یکی از کاربردهای گسترده و اصلی این ترکیب در تصفیه آب است. شایان ذکر است بدانید در صنایع تصفیه آب از این ترکیب به عنوان کواگولانت کلوئیدهای معدنی و آلی جهت ته نشین شدن ذرات معلق، کلوئیدها، مواد آلی، فسفات، فلزات سمی، مواد رنگی، یون های فلزی و … به کار گرفته می شود. آلومینیوم موجود در این ماده ( PAC) سبب بهم خوردن پایداری سوسپانسیون های کلوئیدی می گردد و باعث تولید توده های بسیار بزرگتری از ذرات می گردد که با ته نشینی، فیلتر کردن یا غوطه ور سازی از سیستم حذف یا خارج می گردد.

این ترکیب جهت تصفیه آب در ابعاد و مکان های متفاوت قابل اجرا می باشد.

کاربرد PAC در صنعت تصفیه آب

استفاده از این ترکیب در آب های آشامیدنی منجر به :

 •  افزایش قدرت جهت حذف کدورت آب.
 • کیفیت آب آشامیدنی را به طور بسیار چشمگیری بهبود می دهد.
 • منجر به کاهش باقیمانده های آلومینیوم در آب آشامیدنی خواهد شد.
 •  تشکیل بلوکهای پایدارتر و بزرگتر.
 • در قیاس با آلومینیوم سولفات به میزان تقریبا 30 الی 60 درصد مصرف را کاهش خواهد داد.
 • مدت زمان ته نشینی را کاهش می دهد.
 • منجر به افزایش ماندگاری فیلتر کردن اکتیو می شود.
 • استفاده از این ترکیب در آب آشامیدنی، باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی دیگر جهت آبگیری لجن، میکروب زدایی، اکسیداسیون، شستشوی فیلتر و خنثی سازی را کاهش می دهد.
 • در دماهای پایین آب هم کارایی دارد.
 • استفاده از این ماده حدودا موجب 30 درصد کاهش لجن می گردد.
 • هزینه جهت لجن زدایی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

ضرورت مصرف پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی در تصفیه فاضلاب های صنعتی:

کارخانجات تولیدکننده مواد تصفیه آب در کنار محصولات مختلفی که تولید و به بازار عرضه می کنند و شامل محصولات غذایی، پوشاک، نوشیدنی، وسایل تزیینی، انواع کاغذ، کاشی و سرامیک و … می باشد که نیاز مصرف کنندگان را تامین می کنند، اما نکته حائز اهمیت این است که در کنار این محصولات تولیدی آلاینده هایی در قالب فاضلاب و پساب تولید می شوند که لازم است تصفیه شوند که نیازمند روش های مناسب و کارآمد برای تصفیه کامل این فاضلاب­ها هستیم چرا که وجود آلاینده ها و دفع آن ها برای محیط زیست، باعث خسارت های جبران ناپذیر و به خطر افتادن سلامتی انسان و نابودی کره زمین می­گردد.

تصفیه فاضلاب های صنعتی کارخانجات مهم ترین بخش هر کارخانه محسوب می‌شود و مدیریت تصفیه فاضلاب ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

تصفیه فاضلاب ها از دو جنبه بسیار مهم است، یکی اینکه باید از ورود پساب ها به محیط زیست جلوگیری شود و دیگری برای تامین آب مورد نیاز مهم و حساس هستند چرا که منابع تامین آب آشامیدنی  در جهان بسیار محدود می باشد  و با گرم شدن کره زمین و کمبود بارش و خشکسالی های متوالی، این منابع به صورت پیوسته در حال کاهش هستند پس اهمیت تصفیه درست و کاربردی فاضلاب ها و برگشت آب سالم از این پساب ها جهت تامین آب در حال گردش کارخانه‌ها مشخص شد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه ها، روش های تصفیه آب هم دستخوش تغییرات اساسی شده است و تصفیه آب و فاضلاب به دو صورت تصفیه شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح مختصری از آنها می‌پردازیم.

 تصفیه بیولوژیکی فاضلاب:

روش تصفیه بیولوژیکی با توجه به هزینه کمتر، آثار مخرب زیست محیطی کمتر و نصب و راه اندازی آسان تر، نسبت به روش های دیگر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در استفاده از فیلترهای شنی و مهره ای، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها روی این دانه‌های شن و ماسه که به صورت معلق هستند، با استفاده از اکسیژن آب درون مخزن عبور داده شده و تصفیه می‌شود.

روش‌های دیگر تصفیه فاضلاب بیولوژیکی به صورت هوازی و بی هوازی انجام می‌گیرد .در تصفیه هوازی، کار اصلی رساندن اکسیژن به فاضلاب می باشد، در این روش تولید مثل باکتری­های هوازی به شدت افزایش یافته و لخته‌هایی تشکیل می دهند که بر روی سطح فاضلاب معلق و شناور می شوند. اما در روش بی هوازی اکسیژن به فاضلاب نمی‌رسد و باکتری های بی هوازی شروع به رشد می­کنند و در نهایت به تجزیه مواد آلی ناپایدار و … می‌انجامد.

 روش دوم تصفیه فاضلاب ها به صورت شیمیایی است که به حذف آلاینده های موجود در پساب کارخانجات می‌پردازد و با استفاده از لخته سازی ذرات کلوئیدی، تصفیه آب و فاضلاب انجام می‌شود.

 یکی از مهمترین مواد شیمیایی برای لخته سازی و منعقد کردن ذرات محلول در پساب ها پلی آلومینیوم کلراید می باشد ، که در بازارهای جهانی در سه گرید و خلوص های متفاوت تولید و مصرف می‌گردند. یکی از گرید های مهم PAC است به گونه‌ای که درجه خلوص آن در سطحی می باشد که پساب فاضلاب را پس از خروج از مرحله تصفیه، در حد آب آشامیدنی، زلال و سالم میسازد.


خواص شیمیایی و فیزیکی پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی

فرآیند انعقاد در تصفیه آب آشامیدنی، در جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. در طی چند سال گذشته، از دو ماده کلروفریک و سولفات آلومینیوم ( جزء متداول ترین و رایج ترین منعقد کننده های اولیه در تصفیه آب جهت حذف کدورت آن) مورد استفاده قرار می گرفت. اما در طی چند سال اخیر از PAC که رنگی متمایل به زرد رنگ دارد، ( استفاده از این ترکیب در صنعت تصفیه آب به عنوان منعقد ساز) مورد استفاده قرار گرفت. تا جایی که در بیشتر مواد، جایگزین دو ماده منعقد کننده کلروفریک و سولفات آلومینیوم استفاده می شود.جالب است بدانید که علاوه بر کشورهای کانادا، آمریکا، چین، انگلستان، فرانسه و ایران این ترکیب به راحتی توانسته است در صنایع بسیار فراوانی جای خود را( به عنوان منعقد کننده بسیار کارآمد) باز کند.

برخی از مزایایی منحصر به فرد و ویژه پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی در قیاس با دیگر منعقد کننده ها عبارت اند از: درصد خلوص بالا، خاصیت منعقد کنندگی عالی و وزن بالا میتوان نام برد.

این ماده شیمیایی به عنوان منعقد کننده، قدرت و سرعت بسیار بالایی در فرایند جداسازی، لخته سازی، استخراج ناخالصی ها و انعقاد از آب آشامیدنی را دارد.

مزایا پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی

PAC در قیاس با سایر منعقد کننده های شیمیایی موجود در بازار اثربخشی بیشتر، درجه خلوص بالاتر، قدرت منعقد کنندگی بسیار بالاتر، سهولت مصرف، قیمت بسیار مناسب تر و در عین حال بهداشتی تر است. وجود این ویژگی های بارز و خاص در این ترکیب شیمیایی موجبات برتری و محبوبیت بالای این ترکیب شده است. همین امر به نوبه خود باعث شده است تا از این ماده در صنعت تصفیه آب بسیار مورد استفاده قرار بگیرد.

نحوه تولید پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی (PAC)

PAC از لحاظ ترکیب شیمیایی، پلیمری معدنی می باشد که مونومر این ماده یک کمپلکس دو هسته ای ( از آلومینیوم) است. جهت تهیه این ترکیب خوراکی لازم است که اسید کلریدریک و هیدروکسید آلومینیوم با هم واکنش دهند تا محصول نهایی آب و پلی آلومینیوم کلراید باشد.

این ماده به صورت مایع و جامد در بازار عرضه می گردد. جالب است بدانید که در حالت جامد شکل ظاهری آن به صورت کریستال یا پودر بوده و رنگ آن سفید شیری یا زرد پررنگ می باشد. نکته مهمی که لازم است در مورد تاریخچه PAC لازم است بدانید اینکه تاریخ استفاده از این ماده شیمیایی به حوالی سال 1980 میلادی بر می گردد.


مشخصات پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی به چه صورتی می باشد؟

همانطور که میدانید کلوئیدها ذرات بسیار کوچک موجود در آب هستند و به علت ثبات و وزن سبک آنها، به صورت کاملا طبیعی حل و فصل خواهند شدوجود این ذرات در منابع آبی، سبب کدورت آب خواهند شد و منجر به آلودگی و کثیفی آن می شود. فرایند انعقاد در جدانمودنمایع و جامد ( ذرات معلق و کلوئیدها) اهمیت بسیار فراوانی دارد. یکی از مواد خاصی که در این فرایند ( انعقاد کنندگی) مورد استفاده قرار می گیرد، PAC آشامیدنی است.

در متن زیر به برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی PAC می پردازیم: برخی از این خواص عبارتند از:

 • نام انگلیسی این ترکیب شیمیایی خاص Poly Aluminium chloride است
 • نام اختصاری این ماده APCاست.
 • فرمول شیمیایی آن AL2CL(OH)5می باشد.
 • شکل ظاهری این ماده به دو صورت جامد و مایع می باشد.
 • شکل ظاهری جامد پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی، به صورت کریستال یا پودر است و بر اساس نوع گریدهای تولیدی پلی آلومینیوم کلراید در دو رنگ ( سفید شیری تا زرد بسیار پررنگ) وجود دارد.
 • در حالی که رنگ مایع این ترکیب از زرد روشن تا زرد متمایل به قرمز تولید می گردد.
 • سنتز این ترکیب در دما و فشار بالا رخ می دهد.
 • این ترکیب شیمیایی بی بو و در عین حال بی مزه می باشد.
 • این ماده به راحتی در آب حل می شود.
 • جرم مولکولی این ترکیب 45/174 گرم بر مول است.
 • غیر قابل اشتعال می باشد.
 • ترکیبی غیر آلی است.
 • و …


شرایط بسته بندی و نگهداری پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی چگونه است؟

پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی را بایستی در مکانی خنک، خشک، دور از تابش مستقیم نور آفتاب و با تهویه خوبی نگهداری و ذخیره کنید.

این ترکیب را از هر نوع آسیبی حفظ نمایید و از بسته بودن درب کیسه مطمئن گردید.

این ماده را از منابع آتش زا دور نگهداری کنید و از روشن نمودن آتش در اطراف این ماده بپرهیزید.

از قرار دادن این ترکیب در کنار عوامل اکسید کننده و مجاورت حرارت خودداری نمایید.

این ماده شیمیایی خوراکی را در بسته بندی های 25 کیلوگرمی می فروشند.

بسته بندی این ماده شیمیایی بر اساس درخواست مشتری می باشد و بیشتر به شکل کیسه ( 25 کیلوگرمی ) و گونی بسته بندی و به فروش می گردد. قیمت هر تن پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی، با بسته بندی محاسبه می گردد. قیمت خرید و فروش پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی بر اساس ( نوع محصول، درجه خلوص آن، برند تولید کننده ( خارجی و ایرانی ) و … در بازار متغیر است.

ایمنی و خطرات PAC

پلی آلومینیوم کلراید آشامیدنی در غلظت های بسیار پایین سمی نمی باشد. ولی در غلظت های زیاد این ترکیب در هنگام تماس با پوست و چشم مضر می باشد.

 از استنشاق و بلع این ترکیب بپرهیزید. زیرا سبب مسمومیت و آسیب های جبران ناپذیری می گردد.

هنگام کار کردن با این ماده شیمیایی جهت حداقل رساندن مسمومیت از تولید بخارات این ترکیب در محیط جلوگیری نمایید و بعد از تمام شدن کار، دستهایتان را با آب فراوان بشویید.

در هنگام تماس این ترکیب با هر قسمتی از بدن، ناحیه تماس با ماده را با آب بشویید و در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید.

در فرایند تولید پلی آلومینیوم کلراید و در حین کار کردن با این ماده حتما از ماسک، عینک ایمنی، دستکش و لباس مخصوص استفاده کنید.

فروشگاه اوا انرژی ارائه دهنده PAC پک های آشامیدنی درجه یک با تضمین به مشتریان گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *