اخبار و مقالات

صادرات ایران به هند در دو ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد دو برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 134 میلیون دلار رسید

به گزارش خبر گذاری تسنیم ،جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی وصنعت هند نشان میدهد کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در 2 ماهه نخست سال جاری میلادی به 358میلیون دلار رسیده است .

مبادلات تجاری ایران و هند در 2 ماهه ژانویه وفوریه 2023با افت 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است .ارزش تجارت دو کشور در 2 ماهه نخست سال 2022 بالغ بر 412 میلیون دلار اعلام شده است .

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند در دو ماهه نخست سال جاری میلادی ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است .صادرات هند به ایران در 2 ماهه نخست 2023با کاهش 34 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 224میلیون دلار رسیده است .هند در مدت مشابه سال قبل 342 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

کاهش 34 درصدی صادرات هند به ایران از ابتدای سال جاری میلادی در حالی است که پیش تر اخباری در مورد نارضایتی ایران از عدم تعادل در تجارت دو کشور وتصمیم دولت ایران برای کم کردن تراز منفی تجاری با این کشور منتشر شده بود .

بر این اساس ،واردات هند از ایران در دو ماهه 2023با رشد قابل توجه 91در صدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده وبه 134 میلیون دلار رسیده است .هند در ماه های ژانویه وفوریه سال قبل تنها  70 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود .

با رشد حدود دو برابری واردات هند از ایران وکاهش 34 درصدی صادرات به ایران ،تراز تجاری منفی 272 میلیون دلاری ایران با این کشور در دو ماهه 2022 به منفی 90 میلیون دلار در دو ماهه امسال بهبود یافته است .

برنج ،میوه وچای مهم ترین کالاهای صادراتی هند به ایران در 2 ماهه امسال بوده است .هند در این دوره 134 میلیون دلار برنج ،12 میلیون دلار میوه و 9  میلیون دلار چای به ایران صادر کرده است .

فرآورده های نفتی ، مواد خام تولید رنگ و انواع میوه نیز مهم ترین کالاهای وارداتی هند از ایران در 2 ماهه نخست 2023 بوده است .هند 52 میلیون دلار فرآورده نفتی ،  40 میلیون دلار مواد خام تولید رنگ و 28 میلیون دلار میوه از ایران در این مدت وارد کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *