اخبار و مقالات

جزئیات توافقات ایران و نزوئلا؛ صادرات ۱۰۰ هزار خودرو از ایران در مدت ۵ سال

ایران و ونزوئلا در جریان اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی به توافقاتی دست یافتند که از آن جمله صادرات ۱۰۰ هزار خودرو از ایران به ونزوئلا در مدت پنج سال است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع در مراسم نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا گفت: بسیار خوشحالیم که نهمین اجلاس کمیسیون مشترک عالی همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا با تلاش و زحمات شبانه‌روزی همکاران ایرانی و ونزوئلایی ظرف سه روز گذشته، با موفقیت برگزار گردید. اعتقاد راسخ داریم که برگزاری موفقیت‌آمیز این کمیسیون آغاز و نقطه عطفی در روابط و مناسبات کلان و راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا تحت راهبری عالیجنابان دکتر سید ابراهیم رئیسی و نیکلاس مادورو روسای محترم جمهور دو کشور خواهد بود.

رییس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا افزود: مایلم مجددا اعلام نمایم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا به عنوان دو کشور مستقل و دارای مواضع نزدیک و مشترک در خصوص بسیاری از موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، توانستند در طول برگزاری این نوبت از کمیسیون، علاوه بر پیشبرد متوازن همکاری های دو جانبه، به توافقات و تفاهمات جدید و قابل اتکایی در حوزه‌های اقتصادی، علمی، فناورانه، صنعتی، کشاورزی، انرژی، فرهنگی و سایر ابعاد همکاری دست یابند.

وی افزود: معتقدم نتایج و توافقات این کمیسیون و اجرای آن که حاصل جلسات تخصصی متعدد میان طرفین بوده است، فصل جدیدی را در همکاری‌های کلان اقتصادی دو کشور فراهم نموده و فرصت جدید برای گسترش این همکاری‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی بوجود خواهد آورد.

آشتیانی گفت: بنده و جناب آقای رامون بلاسکز، به عنوان مسئولین مشترک عالی همکاری‌های دو کشور، تمام تلاش و اهتمام خود را همچون گذشته و با قوت بیشتر به کار خواهیم بست تا مبادلات و تعاملات تجاری طرفین روند رو به رشد خود را با سرعت بیشتری طی نماید. یقینا ماموریت اصلی و حتمی ما، کمک به تجار، بازرگانان، صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران دو کشور جهت افزایش و ارتقاء سطح مبادلات اقتصادی، تجاری و بازرگانی فی ما بین خواهد بود.

*اعلام آمادگی ونزوئلا برای در اختیار قراردادن 500 هزار هکتار زمین به ایران به‌منظور کشاورزی و دامداری

رامون بلاسکز، وزیر حمل و نقل جمهوری بولیواری ونزوئلا در این اجلاس گفت: اعلام آمادگی می‌کنیم که بالغ بر 500 هزار هکتار زمین را در اختیار جمهوری اسلامی ایران برای کشاورزی و دامداری قرار دهیم.

وی افزود: همچنین مایلیم تا مسیر دریایی مشترک بین دو کشور هر چه زودتر راه‌انداری شود. در کنار توافقات متعدد اقتصادی، توافقاتی در زمینه دارو و بهداشت با ایران داشتیم.

به گزارش تسنیم، کمیسیون مشترک دو کشور بعد از هشت سال برگزار شد و با توجه به اهمیت روابط در کشور و با حضور رامون، اقدامات کمیسیون سرعت بیشتری به خود گرفت. روابط دو کشور مورد تاکید طرفین است و در این سه روز جلسات فشرده کاری برگزار شد و امروز به رغم تحریم های مختلف، دو کشور در زمینه های زیر به توافق رسیدند:

*صادرات بیش از صد هزار خودرو از ایران به ونزوئلا در مدت پنج سال

*در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان همانند دستگاه های همودیالیز و انتقال فناوری توافقاتی صورت گرفت

*توافقات خوبی در حوزه گمرک و موضوعات حقوقی و قضایی فی مابین صورت گرفت

*توافقاتی در حوزه اقتصاد، تجارت، صنعت و معدن بین دو کشور حاصل شد و طرفین بر پیگیری توافقات تا اجرای کامل تاکید کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *