اخبار و مقالات

برنامه وزارت صمت برای مستقل کردن بازار مواد اولیه از تکانه های خارجی و نرخ ارز

وزیر صمت با بیان اینکه می بایست قیمت های داخلی را از قیمت های خارجی و نرخ ارز مستقل و جدا کرد ،گفت :برنامه وزارت صمت مستقل کردن بازار مواد اولیه از تکانه های خارجی و نرخ ارز است .

به گزارش خبر گزاری تسنیم ،سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت ،معدن وتجارت در یک برنامه تلویزیونی از مدیران صدا وسیما و بخش های مختلف در خواست کرد تا روی این موضوع تمرکز کرده تا ثبات قیمت در مواد اولیه داشته باشیم که متاثر از قیمت های خارجی وقیمت ارز نباشد .

وی در این خصوص اینگونه توضیح داد:امروز در حال تولید فولاد ومس در کشور هستیم اما نباید نگاه کنیم که در بورس فلزات لندن (LME)،یا در فوب چین و یا در سی آی اس قیمت فولاد چقدر است ،پس باید قیمت فولاد در کشور هم به همان میزان باشد.

همچنین اگر قیمت شمش 600 دلار باشد اما تغییر نکند ولی با بالا و پایین شدن قیمت  دلار ،بازار داخلی را از دست دهیم که موضوع بسیار  مهمی است .

وزیر صمت در مورد برنامه مهار تورم که در حال تحلیل از سوی برخی از کارشناسان است وبه زودی باز خورد آن برای عموم منتشر می شود ، اضافه کرد :نخستین ومهمترین نکته این برنامه آن است که تا زمانیکه بازار مواد اولیه از تکانه های خارجی مستقل نکنیم ودر آن ثبات نداشته باشیم ،تنظیم بازار در پایین دست،کار بسیار سخت بوده ودچار چالش می شود .

وی با بیان اینکه در این حوزه ، آنچه مرتبط به وزارتخانه است ، اقدامات مناسبی روی آن صورت گرفته ،ادامه داد:برای نمونه اگر بازار فولاد رصد شود ،مشخص می شود در یک ماه اخیر با کاهش قیمت روبرو بوده است .در این زمینه آهن اسفنجی به نزدیک 10میلیون تومان در هر تن رسید،شمش با کاهش قیمت به رقم 17 میلیون تومان رسید و چند روز پیش در عرصه میلگرد در بورس هم قیمت آن به زیر 20 میلیون تومان رسید که انشاالله این روند ادامه خواهد داشت .

فاطمی امین با اشاره به اینکه در حوزه فولاد کاملا بازار داخلی از بازار خارجی جدا شده ، تاکید کرد : بر اساس سازکار جدید ،دو تالار در بورس کالا در نظر پیش بینی شده که شامل تالار داخلی و تالار صادراتی است. بر این اساس ، هر مجموعه و فردی که برای تالار داخلی خرید می کند، اجازه صادرات ندارد .

وی در این خصوص اضافه کرد : تنها شمش ،میلگرد و ورقی قابلیت صادرات دارد که یا در تالار صادراتی عرضه شده  و یا در تالار داخلی عرضه شده اما مشتری نداشته است ،پس اجازه صادرات دارد .

وزیر صمت با بیان اینکه در این طرح بازار داخلی وخارجی کاملا از هم جدا شده، خاطر نشان کرد :بنابر این هر زمان فیمت شمش ،میلگرد و…در بازار های خارجی بالا وپایین رفته و یا قیمت ارز دچار نوسان شود، ابتدا در بازار داخلی عرضه می کند که تابع عرضه وتقاضای داخلی بوده و مستقل از قیمت جهانی ،قیمت گذاری می شود .این مساله یک شرط دارد ،آنهم اینکه ابتدا باید در تالار داخلی عرضه شود .

وی با بیان اینکه این طرح در فولاد انجام شده ودر مس در حال اجرایی شدن است، در خصوص وضعیت پترو شیمی هم اینگونه توضیح داد :پتروشیمی در حوزه وزارت نفت است اما ابتدای امسال ودر حدود یکی دو روز ،یک آشفتگی رخ داد و مواد پتروشیمی بر اساس ارز 36-37 تومان قیمت گذاری شد. در این زمینه پیگیری ویژه ای از سوی وزارت صمت و با همکاری بانک مرکزی و وزارت نفت صورت گرفت وسقف قیمت پایه برای محصولات پتروشیمی روی 28 هزار و 500 تومان بسته و نهایی شد .

فاطمی امین با تاکید بر اینکه متاسفانه در قوانین چنین چالشی وجود دارد ،هم چنین گفت :در قانون برنامه هفتم ،بندی از سوی وزارت صمت به دولت پیشنهاد شد ودر کمیسیون ویژه برنامه هفتم در دولت هم تائید شد ،مبنی بر اینکه قیمت های داخلی را از قیمت های خارجی و نرخ ارز مستقل و جدا شود ،موضوعی که مخالفان خود را دارد اما برای ثبات اقتصادی کشور به شدت لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *